1980' den bu yana "Sözümüz İmzamızdır..."

Bor Katkılı Yol

Bor Katkılı Yol

Türkiye'de ve dünyada bor katkılı çimento kullanılarak yapılan ilk şehirlerarası beton yol inşaatı Ordu-Sivas arasında sürüyor. Bor katkılı çimentonun açık alanda ne gibi sonuçlar vereceğini izlemek amacıyla Ordu-Sivas karayolu üzerinde 1 kilometre gidiş 1 kilometrede geliş olmak üzere tamamı 2 kilometrelik bölümde son rötuşlar yapılıyor.

Türkiye Bor Araştırmaları Kurumu (BOREN) ve Karayolları Genel Müdürlüğü işbirliği ile yapılan beton yol bundan sonraki aşamalarda açık alanda hava şartları ve taşıtların seyri sırasında ne gibi bir değişiklik ile karşı karşıya kaldığı gözlenecek. Düzenli aralıklarla yapılacak kontrollerde alınan sonuçlar laboratuvar şartlarında alınan sonuçlar ile karşılaştırılacak. Buna göre varsa yeni iyileştirmeler için yeniden çalışmalar sürdürülecek
Ordu-Ulubey karayolu üzerinde Fiskobirlik depoları önündeki deneme yolunun tamamı bor katkılı çimento ile yapılmadı. Aynı şartlarda nasıl bir tepki verecekleri ölçmek için beton asfalt, bor katkılı çimento ile birlikte yapılan beton yol ve normal çimento ile yapılan beton yoldan oluşturuldu. Tamamı 1 kilometre olan yolun bir şeridinin 150 metresi normal çimento ile yapılan beton yolun 850 metresi ise bor katkılı çimento ile yapılan beton yoldan oluşuyor.

      

Türkiye'de ilk kez bir yolda kullanılan bor katkılı çimento Altaş Beton tarafından üretildi. İlk başlarda alışık olmadıkları bor katkılı çimentonun kendilerine oldukça güçlük çıkardığını dile getiren Altaş Beton Genel Müdürü Uğur Altaş, "Gerçekten ilk zamanlar çok zorlandık, hiçbir ekipmanın bor katkılı çimentoya göre hazır olmayışı ilk sıralarda bize önemli güçlükler yaşattı. Fakat şimdi onlar gitti, geriye tadı kaldı. Türkiye'nin daha dayanıklı olan bor katkılı çimento üret

Bor Katkılı Yol Projesi

 

me çalışması aslında gurur veren bir çalışma. Bu gurur verici çalışma içinde firma olarak yer almak, hele yeni arayışları olan bir firma olarak yer almak  bize gurur verdi." dedi.